Soovitused turvaliseks küünalde põletamiseks

Hemtex pakub küünalde valikut, kus on nii steariin- kui ka parafiinküünlaid. Mõlemal materjalil on erinevad omadused, mis võivad mõjutada seda milliseid küünlaid soovid eelistada.

Steariinküünlad

Meie 100% steariinküünlad omavad Nordic Swan Ecolabel märgistust ja neil on palju häid omadusi. Küünlad on valmistatud kvaliteetsest toorainest ning ei sisalda soja, parafiini ega palmiõli. Steariinküünal on hea valik, kui küünla kvaliteet on oluline ja kui soovid valida küünla vastutustundlikult. Meie steariinküünlad on valmistatud vihmametsade kaitsmist ja atmosfääri saastamise vähendamist silmas pidades. Küünlad tahmavad ja tilguvad minimaalselt, mistõttu on see parim valik siseõhu kvaliteedi tagamiseks. 100% steariinist valmistatud küünlad on kõrge sulamistemperatuuriga ja seetõttu vastupidavamad kuumusele ning päiksesevalgusele kui parafiinküünlad. Meie steariinküünlaldel on tugev ning jäme taht, mis põleb ühtlase särava leegiga.

Parafiinküünlad

Parafiinküünlad on valmistatud parafiinist, mille peamised koostisosad on toorõlid. Parafiinküünalde leegi ümber on kaunis valgushalo, küünlad põlevad kaua ja tilguvad õigetes tingimustes minimaalselt. Parafiin on pehme materjal ja küünla pinnale võivad tekkida kergesti täkked või muljumisjäljed. Oma pehme tekstuuri tõttu võivad nad otsese päikesevalguse käes sulada, seega ei tohiks parafiinküünlaid kasutada välitingimustes. Meie valikust leiate alati hooajalistes värvitoonides parafiinküünlaid! 

Tahma vältimine

Orgaanilise aine põledes tekib alati tahm. Küünla tahmumise põhjuseid võib olla palju, kuid kõige rohkem tahma tekib hetkel, mis küünal kustutatakse. Seetõttu soovitame tahma vähendamiseks kasutada spetsiaalset küünlaklambrit või -kustutajat. Klambri kasutamine vähendab tahkete osakeste tekke hulka 90%. Pärast küünla kustutamist oleks hea taht pisut lühemaks lõigata. Parima võimaliku siseõhu kvaliteedi saavutamiseks soovitame pärast küünla kustutamist ruumi tuulutada.

Juhised turvaliseks küünalde põletamiseks

1. Eemalda küünla ümbert enne kasutamist seda ümbritsev kile või paber.

2. Ära jäta kunagi küünlaid põlema järelvalveta!

3. Aseta küünlad tuleohtlikest materjalidest piisavalt kaugele.

4. Hoia põlevaid küünlaid lastele ja lemmikloomadele kättesaamatus kohas.

5. Põleta küünlaid alati stabiilsel ja mittesüttival pinnal või sobiva suurusega küünlalaternas.

6. Hoia põlevate küünalde omavaheline kaugus vähemalt 10 cm.

7. Ära aseta küünlaid soojusallikate lähedusse või tõmbetuule kätte.

8. Enne või pärast küünla süütamist lõika tahti, et see oleks maksimaalselt 1 cm pikkune. 

9. Kasuta küünlakustutajat, et vähendada tahma tekkimist.

10. Kustuta laua- või krooniküünal, kui seda on alles jäänud vaid 1-2 cm. Teeküünla puhul on oluline tagada, et küünlataht ei liiguks küünlatopsi serva lähedale, vaid püsiks täpselt topsi keskosas.

Krooniküünlad

Krooniküünlad on saadaval mitmesuguse kujuga. Krooniküünald põlevad tavaliselt ilusa ühtlase leegiga ja on suhteliselt vastupidavad ka kergele õhu liikumisele. Soovitame need siiski asetada võimalikult vaiksesse kohta, kus õhk liigselt ei vahetu, et vältida leegi kustumist ja tahma teket. Väga oluline on küünal asetada sirgele, siledale ja kindlale alusele, millelt on võimalik vajadusel eemaldada sulanud küünlamass. 

Ära unusta enne kasutamist lõigata küünlatahti ja kustutada küünlad enne päris lõpuni põlemist. Küünlajalas tekkiv liigne kuumus võib põhjustada selle pragunemist või purunemist.

Lauaküünlad

Lauaküünlad sobivad hästi laternatesse. Aseta piisava suurusega laternasse ainult üks küünal, et vältida laterna ülekuumenemist. Kui küünal kuumeneb üle laterna sees, võib see liigselt sulada ja siis kokku kukkuda. Küünla ja laterna klaasi vahele peab jääma vähemalt 3 cm. Kui lauaküünal süüdatakse esimest korda, peaks see põlema järjest vähemalt 4-6 tundi, et vältida küünla servade kõrgenemist ja küünla keskosa sissevajumist. Kui küünla serv on jäänud peale põlemist liiga kõrgeks, tuleks seda lõigata nii, et see jääks 0,5 - 1 cm kõrgusele tekkivast vedelast küünlamassist. Põleva küünla liigselt kõrge serv võib suurendada kuumust tahi ümber ning küünlamass võib hakata valguma ja taht liigselt tahmama. Ka taht peaks olema lõigatud parajaks, et leek ei tõuseks liiga kõrgeks või ei jääks liiga väikeseks põlema küünla sisse põhjustades ülekuumenemist ja küünla pragunemist.

Teeküünlad

Kõikide küünalde, kuid eriti teeküünalde paremaks põlemiseks tuleb tagada piisav õhu juurdepääs. Teeküünlad on väga hea soojusjuhtivusega ja seetõttu on oluline, et alus millele need küünlad asetatakse oleks stabiilne ning kuumakindel. Teeküünlad on tavapäraselt kas metall- või plastikümbristes. Plastikümbristes teeküünlad  tuleb asetada vähese soojusjuhtivusega alusele või küünlalaternasse, mis on valmistatud näiteks paksust klaasist. Vältima peaks plastikümbrises teeküünalde põletamist metallist küünlalaternates või -alustel. Kui põleva teeküünla ümber ei ole piisavalt õhku võib taht tõmbuda ümbrise servale ja kustuda või sulatada ümbrise. Veendu, et taht oleks küünla põlemise ajal küünla keskel. Mida tihedamini ühte ja sama teeküünalt süüdata ning kustutada, seda lühemaks kujuneb põlemise aja kogupikkus.