Rulood erimõõdus

On oluline, et kõik mõõdud oleksid täpsed, siis sobib eritellimusel valmistatud ruloo ideaalselt konkreetsele aknale. Kui antud mõõdud on valed, ei ole võimalik eritellimusel valmistatud toodet tagastada. Seetõttu on väga oluline hoolikalt mõõta ning kindlasti teha ka kontrollmõõtmised.

Paigaldusvõimalused:

Image_006.png        Image_007.png

 Paigaldus aknaraami sisse         Paigaldus aknaraamist väljapoole

Paigaldust aknaraami sisse soovitame juhul, kui aknaraami sügavus on vähemalt 40 mm, et oleks võimalik paigalada ruloo ava sisse.

Kui aknaraami sügavus on väiksem või kui on takistavaid detaile, näiteks aknalink, on soovitav paigaldada ruloo aknaraamist väljapoole või seinale aknanišši ette. Rulookardinat on võimalik paigaldada lakke või seinale.

 

Image_008.png

PAIGALDUS AKNARAAMI/-NIŠŠI SISSE

Aknaraami/-nišši sisse paigaldatava ruloo laiuse mõõtmisel on oluline võtta arvesse, et kogulaiusest tuleb lahutada 5-10 mm, et ruloo sobiks ideaalselt. Järgi allpoololevaid juhiseid ning arvesta kogulaiusest maha 5-10 mm (ruloo ülaosa kassettkatte puhul vähemalt 10 mm), see võimaldab paigaldusel tolerantsust ja väldib aknaraamile tekkida võivaid kriimustusi. Mõõtmisel kasuta metallist mõõdulinti, muud tüüpi mõõdulint võib painduda ja mõõdud ei ole täpsed.

 

  Image_009.png  Image_010.png

Image_011.png Ära unusta maha lahutada 5-10 mm kogulaiusest. Teosta mõõtmist kolmest kohast nii laiust kui kõrgust mõõtes ning võta arvesse väikseimad saadud mõõdud.

Praktilised nõuanded

Veendu, kas aknaraam on ruloo paigaldamiseks piisavalt sügav - vähemalt 40 mm. Võta arvesse ka võimalikke takistavaid detaile, näiteks nagu aknalink vms. (vt. jooniseid allpool)

Image_012.png  Image_013.png

 

PAIGALDUS AKNARAAMIST/-NIŠŠIST VÄLJAPOOLE 

Image_014.png

  • Et minimeerida valguse sissepääsu soovitame, et ruloo kataks aknaraami ülevalt vähemalt 70 mm ja mõlemal küljel vähemalt 50 mm.

 

  • Ruloo pikkus on personaalne valik, kuid ära unusta arvestada takistustega, näiteks nagu kütteelement.

 

  • Laiuse mõõt on ruloo laius koos mehhanismi ja kinnitusdetailidega.

 

Praktilised nõuanded

Ruloo takistusteta kasutamise/kinnitamise tagamiseks peab ruloo laius olema kitsam kui ava laius. Kui avauses on takistusi, näiteks põranda- või seinakatteplaadid allosas, tuleb see ruloo mõõtmisel arvesse võtta. Läbipaistmatust kangast ruloo summutab hästi heli, kuid valgus siseneb ruloo servade vahelt ning on aknaraami sisse paigaldatud ruloode puhul paremini nähtav kui raami või nišši välisküljele paigaldatud ruloode puhul.

Image_015.png Image_016.png Image_017.png

Osaliselt plaaditud pinnad

Mõnel juhul on kaetud keraamiliste plaatidega aknanišš osaliselt (tavaliselt köögis või vannitoas), seega on mõõdud selles piirkonnas väiksemad ning see on aknanišši kõige kitsam osa.

Image_018.png Image_019.png

Sellisel juhul mõõda ava laiust ülaosas ja plaaditud piirkonnas. Võrdle kahte mõõtmist, kui erinevus on alla 25 mm, kasuta ava ülaosa mõõtusid. Kui erinevus on väiksem kui 25 mm, võta arvesse plaatide vaheline aknaava laius. Sel juhul tuleb paigutada ruloo aknanišši ülaossa/lakke. Sama kehtib ka juhul, kui niši sees on andurid, monitorid, liistud vms. elemendid.

Ruloo kassett: 

Image_020.png

Tellides ruloo kassettsüsteemiga on laiuseks ruloo kogulaius koos kassetiga (ruloo süsteem on kasseti sees). Kui kassett tuleb paigutada aknaava sisse, tuleb mõõdetud laiusest maha arvata vähemalt 10 mm. See tagab, et kassettprofiil sobitub ideaalselt aknaavasse (paigaldamisel jääb kassettiprofiili mõlemale küljele 5 mm vaba ruumi).

Paigaldusel väljapoole aknaraami on kasettsüsteem täpse laiusega (ilma mahaarvamiseta).

Laste turvalisus

Vastavalt ohutuseeskirjadele (EN 13120) on nõue kavandada paigalduskõrgus nii, et juhtkett oleks põrandast ohutus kauguses. Juhtketiga ruloo puhul peab ohutuskaugust põrandast olema vähemalt 1,5 meetrit. 

Selleks, et oleks võimalik ruloo juhtketi pikkust täpselt määrata, soovime teada kinnituskõrgust - mõõt põrandast kuni ruloo kinnituse kohani. Sama põhimõte kehtib ka siis, kui ruloo soovitakse paigaldada raami/niši sisse.

Standardne juhtketi tööpikkus (100 cm)  

Juhtnööri ja/või -keti standardne tööpikkus on 100 cm. Lühemad kui 100 cm rulood on varustatud juhtketiga, mille pikkus on kogupikkusest 2/3.

Näide: Kui tellitakse ruloo kõrgusega 60 cm ja valitud on standardne tööpikkus, on juhtnööri pikkuseks 40 cm. 

Image_021.png Image_022.png  150 cm. 

Image_025.png

Juhtketi pingutusdetail peab olema paigaldatud võimalikult kaugele juhtmehhanismist, et oleks võimalik hoida nööri/keti aasa pingul. Kõrgus -150 cm. Pingutusdetail põrandast vähemalt 60 cm kõrgusel.